Krótko o nas

Każdego dnia modlimy się wspólnie o łaskę nawrócenia dla osób polecanych przez członków Grupy. We wspólnocie pamiętamy o sobie nawzajem, dzielimy się Słowem Bożym. Razem wzrastamy w wierze i miłości.
Przyłącz się do nas już dziś!

Nasz profil na Facebook'u:

Ostatnie dyskusje na forum

O:Proroctwa
Janusz 19.4.2018 14:30
O:Jesteśmy?
Janusz 17.4.2018 10:45
O:ulubiona melodia diabła cz.3
Janusz 2.1.2018 9:39
O:Konferencja
andrzej 10.6.2017 20:50
O:Prosośba o modlitwę
Małgorzata1 22.4.2017 11:48
O:proszę o modlitwę
Małgorzata1 19.4.2017 14:29
O:Proszę o modlitwę...
andrzej 23.1.2017 20:32
O:Czystość intencji
Małgorzata1 23.11.2016 9:57
O:Koronka do Miłosierdzia Boż a Godzina Miłosierdzia
Janusz 19.9.2016 12:30
O:Msza św.
Janusz 24.8.2016 13:34
ZOBACZ WIĘCEJ

Współpracujemy z:

          
  

FORUM

  1. Na forum posługujemy się kulturalnym językiem. To znaczy z łagodnością i szacunkiem.
  2. Goście mogą brać udział w dyskusji, nie mogą tworzyć nowych tematów.
  3. Gospodarze serwisu zastrzegają sobie prawo usunięcia oraz modyfikacji wpisów naruszających zasady etyki katolickiej.

Witamy, Gościu Serdeczny
Proszę zaloguj się albo zarejestruj.  Nie pamiętasz hasła?
W dół
Odpowiedz
Nowy wątek
Strona: 1
TEMAT:
#2021
Czystość intencji 1 Rok, 7 mies. temu  
Pomyślałem sobie, że warto by coś napisać o czystości intencji. W naszym życiu musimy nieustannie podejmować decyzje, a te mają ścisły związek z naszymi intencjami. Sprawa nie jest wcale prosta, aby rozeznać , czy nasze intencje są czyste, szczególnie jeśli chodzi o sprawy duchowe.
Weźmy taki przykład z naszej Grupy: Przystępujemy do naszej Grupy, aby modlić się o nawrócenie jakiejś osoby. Powinniśmy zadać sobie pytanie jaki jest tego powód. Na pierwszy rzut oka intencja wydaje się słuszna, bo chodzi o czyjeś zbawienie. Może jednak tak być, że np. żona ma męża alkoholika i pragnie jego nawrócenia, ale nie tyle chodzi jej o jego zbawienie ile o to tylko, żeby nie pił i aby ona nie miała z nim problemów. To właśnie jest niewłaściwa intencja, choć dobra, ale przecież powinno chodzić o zbawienie duszy a nie tylko o sprawy doczesne. Przykład drugi: Wiele naszych modlitw to głównie modlitwy prośby. Mniej jest dziękczynienia a jeszcze mniej uwielbienia Boga. Prosimy o wiele a często otrzymujemy mało, bo intencja jest niewłaściwa. Jak mówi Słowo Boże pragniemy tylko zaspokojenia własnych żądz. A przecież czystą intencją modlitwy powinno być szukanie woli Bożej, bo ona właśnie jest najlepsza dla nas. Lepiej jest powiedzieć Bogu oddaję Ci ten mój problem, bo ufam, że Ty wyprowadzisz z niego dobro, niż domagać się jego rozwiązania po naszej myśli. Nasze prawdziwe intencje są
zakopane głęboko w naszych sercach i bardzo trudno jest nieraz się tam dostać , aby je rozpoznać w prawdzie. To co na wierzchu nie zawsze jest zgodne z tym, co jest ukryte na dnie naszego serca. Jednak warto zrobić ten wysiłek, aby nasze życie ruszyło do przodu w kierunku Boga.

Janusz
Wpisz kod   
Zauważ, choć paski z kodem i Buźki nie są wyświetlane, można korzystać z BBCode i ikon emocji
Reply Quote
 
#2022
O:Czystość intencji 1 Rok, 7 mies. temu  
I jeszcze jedna refleksja. Czym są te nasze żądze o których pisze św. Jakub?

Żądze kojarzą się z czymś bardzo negatywnym, z jakąś rozpustą , rozwiązłością itp. Czy na pewno tylko o to chodzi?
W regule św. Benedykta jest w pierwszym stopniu pokory takie zdanie: Czynić własną wolę zabrania nam Pismo Święte słowami: Powstrzymaj się od twoich pożądań (Syr 18,30). Podobnie też prosimy Boga w modlitwie, by Jego wola w nas się wypełniała* . Słusznie nas zatem uczą, byśmy nie czynili naszej woli. W ten sposób unikamy tego niebezpieczeństwa, o którym mówi Pismo Święte: Jest droga, co zdaje się słuszna, a w końcu prowadzi do śmierci (Prz 16,25). Lękamy się również tego, co zostało powiedziane o niedbałych: Zepsuci są i stali się wstrętni w swoich chęciach (Ps 52,2 Wlg).

Czy zatem pragnienie pełnienia swojej woli nie jest tą żądzą, której tak bardzo trudno jest się wyrzec dla woli Bożej?
Co z tego, że wydaje nam się, że pragniemy nawet jakiegoś dobra, jeśli to nie jest wolą Bożą? Jaką mamy pewność, że to co wydaje nam się słuszne będzie dobre dla nas, czy dla innych. A nawet jeśli nie będzie złe, to jeśli nie będzie zgodne z wolą Bożą nie wyda owocu, bo Bóg podpisuję się tylko pod swoją wolą i błogosławi tam, gdzie ta wola jest spełniana i o której rozeznanie się prosi.
Wpisz kod   
Zauważ, choć paski z kodem i Buźki nie są wyświetlane, można korzystać z BBCode i ikon emocji
Reply Quote
 
#2023
O:Czystość intencji 1 Rok, 6 mies. temu  
Ciekawe rozważania, ale temat chyba nieprzenikniony. W swojej ludzkiej słabości chyba nigdy nie uzyskamy pewności czy realizujemy swoją wolę czy działamy według Bożej. I jak to jest z naszymi intencjami. Dobre owoce podejmowanych przez nas działań mogą ujawnić się też dopiero po naszej śmierci, tutaj na ziemi. Wielu świętych przez długie lata tkwiło w wielkich duchowych "ciemnościach", problemami było usłane ich życie. I dopiero po ich śmierci, zdarzały się jakieś cuda czy znajdowali się ludzie, którzy zaświadczali o jakimś dobru, przybliżali się do Boga. Zastanawiam się zawsze, skąd w tych ludziach była pewność, pomimo oschłości, że żyją wolą Bożą? Czy nie mieli rozterek, że może ich intencje są nieczyste, dlatego nie doświadczają Boga? Myślę, że na pewno, jeśli zachowujemy przykazania, to wolę Boga wypełniamy choć w najmniejszym zakresie i już to powinno nas nieco uspokajać.

Woli Bożej nie powinniśmy rozeznawać sami, jeśli chodzi o jakieś większe zmiany w życiu itp. Często trudno jest nam ocenić samych siebie obiektywnie. Wynika to choćby z samej konstrukcji psychicznej człowieka (mechanizmy obronne). Poza tym podejrzewam, że pewne rozeznanie przychodzi z wiekiem (liczę na to).

Jeśli chodzi o czystość naszych intencji w modlitwie, to na pewno "brudzą" ją nasze nieuporządkowane uczucia. Jednocześnie sama modlitwa, tak jak Eucharystia oczyszcza nas i musimy w to niezachwianie wierzyć.

Modlitwa o nawrócenie osób jest pragnieniem Boga, największym pragnieniem Jego Miłości, bo On chce mieć wszystkie owce przy sobie. I dla nas powinna to być największa radość, że zostaliśmy do takiej modlitwy zaproszeni, jako konkretna grupa ludzi. Jednocześnie powinniśmy zadbać o dodatkowy "piorunochron", ofiarowywać Komunie św. w intencjach wynagradzających za nasze grzechy i grzechy świata. Miłość Boga oczyszcza nas i nasze intencje, a zbyteczny zamęt w tych kwestiach może być objawem skrupułów, które od Boga nie pochodzą. Życie jest krótkie, a po "przeprowadzce", wszystko się odsłoni.
Wpisz kod   
Zauważ, choć paski z kodem i Buźki nie są wyświetlane, można korzystać z BBCode i ikon emocji
Reply Quote
 
#2024
O:Czystość intencji 1 Rok, 5 mies. temu  
Trzeba nieustannie się przyglądać swojemu stosunkowi do innych ludzi, zwłaszcza obcych i tych którzy nie budzą naszej sympatii. Ten stosunek odzwierciedli czystość naszej intencji.
Jeżeli wzbudzimy w sercu modlitwę za tego, kto nas denerwuje, zamiast się na niego złościć, Pan odejmie tę złość i da nam miłość do tego człowieka.
Wpisz kod   
Zauważ, choć paski z kodem i Buźki nie są wyświetlane, można korzystać z BBCode i ikon emocji
Reply Quote
 
Do góry
Odpowiedz
Nowy wątek
Strona: 1

Szybki kontakt GG

Janusz - opiekun Grupy nr: 37003352
Marcin - pomoc techniczna nr: 36638314
Status Janusza:
Status Marcina:

Zadaj anonimowe pytanie