Krótko o nas

Każdego dnia modlimy się wspólnie o łaskę nawrócenia dla osób polecanych przez członków Grupy. We wspólnocie pamiętamy o sobie nawzajem, dzielimy się Słowem Bożym. Razem wzrastamy w wierze i miłości.
Przyłącz się do nas już dziś!

Nasz profil na Facebook'u:

Ostatnie dyskusje na forum


O:Proroctwa
Janusz 19.4.2018 14:30
O:Jesteśmy?
Janusz 17.4.2018 10:45
O:ulubiona melodia diabła cz.3
Janusz 2.1.2018 9:39
O:Konferencja
andrzej 10.6.2017 20:50
O:Prosośba o modlitwę
Małgorzata1 22.4.2017 11:48
O:proszę o modlitwę
Małgorzata1 19.4.2017 14:29
O:Proszę o modlitwę...
andrzej 23.1.2017 20:32
O:Czystość intencji
Małgorzata1 23.11.2016 9:57
O:Koronka do Miłosierdzia Boż a Godzina Miłosierdzia
Janusz 19.9.2016 12:30
O:Msza św.
Janusz 24.8.2016 13:34
ZOBACZ WIĘCEJ

Współpracujemy z:

          
  
Św. Ignacy Loyola PDF Drukuj Email
31 lipca obchodzimy wspomnienie św. Ignacego Loyoli. Święty Ignacy urodził się w 1491 roku w szlacheckiej rodzinie na zamku Loyola w Hiszpanii. Jako młody chłopak zaciągnął się do wojska, gdzie podczas oblężenia Pampelony został ranny. Był to moment zwrotny w jego życiu, gdyż zaczął się wtedy zastanawiać nad sensem swojego życia. W czasie rekonwalescencji czytał „Żywoty świętych”. Pod wpływem lektury zrodziły się w nim pobożne odczucia, odtąd jego życie należało całkowicie do Boga. Po generalne spowiedzi w opactwie Monserrat, spędził dwa lata w samotnej grocie pod Manrezą, gdzie napisał swoje „Ćwiczenia duchowne”. Następnie odbył pielgrzymkę do Rzymu i Ziemi Świętej. Po powrocie do Hiszpanii rozpoczął studia, które od roku 1528 kontynuował w Paryżu. Tutaj dzięki swej cnocie i mądrości skupił wokół siebie grupę ludzi, która stała się zalążkiem Towarzystwa Jezusowego (Jezuici). Był generałem Towarzystwa Jezusowego przez piętnaście lat, zmarł 31 lipca 1556 roku.
Ignacy z Loyola, to postać niezwykle barwna. Po tym, jak Bóg obdarzył go swoją łaską chce jedynie służyć w „wojsku” Boga pod sztandarem Jezusa Chrystusa. Wsłuchuje się w siebie, uważnie śledzi to, co dzieje się w jego wnętrzu, aby później w swoich „Ćwiczeniach duchownych” zostawić nam wskazówki, co do poruszeń i ich źródeł w nas. A wszystko „Ad maiorem Dei gloriam”, czyli „Ku większej chwale Boga”. Była to życiowa dewiza Świętego a później stała się dewizą Towarzystwa Jezusowego.
Jako uczestniczka rekolekcji ignacjańskich muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jaką mądrość Bóg wlał w serce św. Ignacego, tego w jaki sposób go prowadził oraz tego, że owoce ćwiczeń duchownych są dostępne dla każdego, kto zechce podjąć ich wyzwanie. Książka „Ćwiczenia duchowne” napisana przez Loyolę pochodzi z XVI wieku i jest podróżą po wydarzeniach zawartych w Piśmie Świętym, ale jednocześnie w sposób ściśle określony stwarzającą przestrzeń na nasze spotkanie ze Słowem, z Bogiem oraz naszą historią. Polecam książkę o św. Ignacym , która ukazała się rok temu i stanowi fabularyzowaną biografię świętego- „Ignacy Loyola. Sam i na piechotę” autorstwa J.I. Tellechea Idigorasa.
Oto kilka sentencji, które zawdzięczamy św. Ignacemu:
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego; tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, Bóg nic zgoła”
„Ten robi najwięcej, kto robi dobrze jedną rzecz”
„Zarówno oziębłość jak i nadmierny zapał mogą spowodować choroby duszy”
„Wskutek braku umiaru dobro zamienia się w zło, a cnota w wadę”
„Nie obfitość wiedzy, ale wewnętrzne odczuwanie i smakowanie rzeczy zadowala i nasyca duszę”
„Zaparcie się swej woli należy cenić wyżej niż wskrzeszanie umarłych”
„Chcę” i „nie chcę” nie mieszkają w naszym domu”
„Trudniej jest powściągnąć ducha niż dręczyć ciało”
„Jest czymś wielce niebezpiecznym chcieć wszystkich prowadzić tą samą drogą do doskonałości; taki człowiek nie rozumie, jak różne i jak liczne są dary Ducha Świętego”


Źródła: o. H. Hoever, Żywoty Świętych Pańskich na każdy dzień roku. Olsztyn 1983r.
Św. Ignacy Loyola, Ćwiczenia duchowne. Kraków 2002r.
J. Augustyn (red.), Co zabrać ze sobą? Po fundamencie ćwiczeń duchownych. Kraków 2008r.
Ania84
 

Szybki kontakt GG

Janusz - opiekun Grupy nr: 37003352
Marcin - pomoc techniczna nr: 36638314
Status Janusza:
Status Marcina:

Zadaj anonimowe pytanie